HEŘMÁNEK PRAVÝ - Chamomilla recutita

Marunka, harmoníček, ormánek, kamilka,rmen, rumánek, to jsou některé z mnoha lidových názvů této bylinky.
Jemná květina rostoucí na lukách. Něžná vůně heřmánku nás citově vrací do dětství. Do bezpečí a ochrany rodičovské náruče. Symbolika bílého květu se žlutým středem mluví o očištění a dodání síly. Zlatavý nálev přináší uvolnění především v trávicím traktu. Křeče, které se dostaví v důsledku strachu a velkého napětí. Pokud člověk vidí v životě jen samé překážky a povinnosti. Je příliš citlivý, nemá si kde postěžovat a životní okolnosti se mu zdají moc tvrdé. Pomáhá těm, co postrádají v životě pocit bezpečí nebo jejich srdce zažilo nějaké zklamání, zradu. To se, jak je známo často projeví trávicími obtížemi.Čaj z heřmánku hladí a konejší, přináší uvolnění. Doslova osvobozuje od bolestivých zkušeností, které držíme ve svém srdci.
Pomáhá při nadýmání a bolestivých křečích v trávicím traktu. Používá se i při zánětech moč.cest. Je dobrý při bolestech zubů ve spojení se záněty a dalších onem. ústní dutiny - používá se jako kloktadlo. Jeho léčivá síla se uplatní i při kožních vyrážkách a spáleninách, ve for mě obkladů. Pozor u některých osob může  vyvolat alergii. Má uklidňující účinek na psychiku. Zejména u nervózních, netrpělivých jedinců. Přináší spánek a utišuje bolesti hlavy.
V lidové magii se dával sáček s heřmánkem pod postýlku dětem jako ochrana a pro klidný spánek. Odháněl noční můry. 
Prostě zlatavý nálev s heřmánku pohladí naši duši a do naší mysli vnese klid a mír.
 
Sběr: v době květu za suchého sluného dne, pouze květní úbor.
 
Nálev: má světle žlutou barvu, typickou vůni a lehce nahořklou chuť.
 
Signatura: Slunce
 
Živel: oheň
 
Polarita: mužská
 
Božstva: Ra, Cernunos
 
Olej z heřmánku: do sklenice vložíme nasbírané čerstvé květy, naplníme ji až po okraj. Zalijeme je olivovým nebo slunečnicovým olejem tak, aby byly květy úplně ponořené. Dobře uzavřeme a necháme 14 dní stát na slunci. Nakonec olej přefiltrujeme přes plátno a dobře vymačkáme. Uchováváme v chladu. Lze ho použít na drobné spáleniny a kožní vyrážky.  
 

 

 

 

 

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ - Melissa officinalis

 
 
Snad každý zná citronově vonící melisu, lemoniku, včelanku, matečník či marulku. To je jen několik názvů, pod kterými je známa v lidovém povědomí. Její příznivý účinek na psychiku je veřejnosti dobře známý. Meduňka pomáhá hlavně ustaraným lidem s mírnou povahou. Jejich mysl je velmi křehká. Jakoby neměli dostatečnou ochranu před běžným světem. Pokud jsou ve svém klidu a relativně v zátiší, vše zvládají. Ale dostanou-li se takzvaně do víru života, jsou velmi křehcí a zranitelní. Příliš měkcí pro tento svět. To sebou nese takové potíže jako je nespavost, bušení srdce, vnitřní chvění, úzkosti, tíseň, aniž by věděli skutečnou příčinu. 
Uklidňuje, něžně a jemně pomáhá přijmout tvrdou realitu života.  
Meduňka je jednou z nejčastěji používaných bylin. Vhodná na nespavost, podrážděnost, stavy deprese. Pokud se mysl utápí v melancholii, při ztrátě někoho blízkého nebo při řešení obtížných situací v životě. Dobře pomáhá při bolestech hlavy. Uvolňuje tíhu myšlenek a odstraňuje negaci.

Přidává se do směsí při bolestech v tráv. traktu způsobených stresem a napětím. Odstraňuje bolesti způsobené nadýmáním a křečemi. Lze ji podávat při průjmech, preventivně pomáhá při pálení žáhy a pocitech těžkosti po těžkých jídlem, odpovídá-li duševní stav člověka. Pomáhá při nechutenství, uvolňuje napětí v trávicím traktu. Při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Jako uklidňující prostředek je vhodná při bronchitických katarech a při astmatu. Výborná je  i v klimkteriu. Při návalech, stavech úzkosti, bušení srdce. Přidává se do směsí k léčení premenstruačního syndromu. 

Sběr: nať těsně před rozkvětem nebo na začátku květu. Listy sušíme opatrně, pomačkané mají tendenci zhnědnout a droga je pak znehodnocena.

Nálev: má žlutavou barvu, voní po citrónu a chuť je příjemně osvěžující.

Signatura: Jupiter

Prvek: vzduch

Vlastnosti: zvlhčující, hřejivé

Meduňkový sirup: 2 litry vody dáme vařit. Natrháme si asi 20 stonků meduňky.Omyté a natrhané na kousky vložíme do vroucí vody a jen krátce necháme převařit. Odstavíme přidáme 2 citróny nakrájené na kolečka a necháme do druhého dne louhovat. Tekutinu scedíme, listy vymačkáme a svaříme s 1,5 - 2 kg cukru. Vaříme krátce, jen dokud se cukr nerozpustí. Sirup slejeme do čistých lahví a uchováváme v chladu. 

 

KONTRYHEL OBECNÝ - Alchemilla vulgaris

Je považován za jednu z nejdůležitějších ženských bylin. V českém lidovém názvosloví je znám jako " Plášť panenky Marie ", nebo také " Slzičky panenky Marie " . To podle kapky rosy, která se vytvoří na listu z ranní rosy spolu s tekutinou, kterou rostlina vylučuje . Vědecké jméno Alchemilla Vulgaris dostal kontryhel podle alchymistů, kteří sbírali kapky rosy na své pokusy. Listy kontryhele jsou pětilaločné, ale i sedmilaločné a někdy i devítilaločné. V esoterní nauce je 5 symbolem vzniku, v tomto případě nového života přicházejícího skrze dělohu. Jeho působení je tedy především všude tam, kde jsou problémy s dělohou. 
Je hojně užíván už od pradávna v lidovém léčitelství. Všude tam,kde je nerovnováha v ženském cyklu, při nadmérném krvácení a bolestech při menstruaci. Příznivě působí na psychiku žen v klimakteriu. Kontryhel ovlivňuje hormonální systém,nepůsobí na dělohu přímo, ale oklikou. Účinek kontryhele je velmi jemný, podobný homeopatickému účinku . 
Formou výplachů léčí bílý výtok, zvláště při svědivých afekcích na pohlavních orgánech. Pomáhá při náchylnosti k potratům a výhřezu dělohy. Zpevňuje děložní svalstvo. Přidává se do čajových směsí na podporu otěhotnění.  Působí sedativně a protikřečově nejen při menstruaci, ale i na trávicí problémy. Svíravé účinky příznivě působí při průjmech. Také při krvácení z nosu a k výplachům dutiny ústní při krvácení z dásní.
Zevně se používá na špatně se hojící rány, ekzémy a bércové vřed
Farář Kunzle přisuzoval kontryhelu až zázračné účinky v léčbě ženských nemocí. Podle něj mohlo jeho užívání uchránit dvě třetiny před ženskou operací.
 
Signatura: Venuše
 
Živel: Země, voda
 
Polarita: ženská
 
Vlastnosti: stahující, vysušující
 
V magii se věřilo, že kontryhel dodává mysli odvahu a sílu. Keltové pili čaj pro spojení s Bohyní. Ženy skrze tuto bylinu získávali spojení se svou ženskou stránkou. Hojně se používal při rituálech spojených s láskou. Muži nosili bylinu u sebe, pokud chtěli získat lásku nějaké ženy. Přidával se do vykuřovacích směsí na přivolání lásky. Věřili také v jeho schopnost uchovat ženě věčné mládí. Za tímto účelem ho ovšemměla trhat za úplňku, nahá a bosá. 

 

 

JITROCEL KOPINATÝ - Plantago lanceolata 

Lidový název myší ouško, celníček, ranocel dává poznat, že byl odedávna používán na hojení různých ran. Podle nauky o signaturách je jeho povaha chladná a suchá na třetím stupni. Je tedy vhodný tam, kde je třeba vysušovat a chladit. Lze ho použít při zahlenění a to nejen v dýchacích cestách, ale i v trávicím traktu. Sedm žeber jitrocele většího / Plantago major / ukazuje na jakousi sevřenou formu. Je vhodný u osob,které jsou v určitém sevření, například nedostatkem důvěry ve své okolí. To způsobuje sevření plic a průdušek a tvorbu hnisavého hlenu. Zřejmě působí i na psychiku, ačkoliv to nebylo vědecky potvrzeno. Duševní stav sevřenosti, spojení nervozity a úzkostlivosti vede k astmatickým projevům. Zde je použití jitrocele a jeho chladivého a vysušujícího účinku velmi vhodné. 
V lidovém léčitelství se listy jitrocele odedávna používaly na hojení ran. Pomačkané listy jitocele většího ránu dobře vyčistí. Listy jitrocele kopinatého mají schopnost ránu pěkně zatáhnout a dohojit. Přikládají se přímo na ránu, různé kožní afekce, bércové vředy.
S úspěchem léčí zánět průdušek, plic, astma, při vykašlávání hnisavého hlenu. Lze ho použít při zahlenění střev, chronických průjmem s hleny. 
Na plíce a průdušky se používá vnitřně nálev a zevně formou obkladu. 
 
Signatura: Venuše
 
Polarita: ženská
 
Živel: Země
 
Na rány: listy omyjeme podrtíme válečkem a přikládáme přímo na ránu.
 
Jitrocelový sirup: čerstvé listy, asi 5 vrchovatých hrstí rozmixujeme na kaši s trochou vody. Přidáme půl kila cukru a svaříme na hustý sirup. Plníme do sklenic a uchováváme v chladu. Používá se při kašli a zahlenění po lžičkách.
Obklady: plátno namočíme do horkého nálevu a položíme na hrudník, zakryjeme vlněným šálem, abychom udrželi teplo. 
 
 

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ - Calendula officinalis

Všeobecně známá bylina s nádherně oranžovými květy připomínajícími zářivé slunce. Další názvy jsou kalendula,nehtík, pampalík, sluníčko, krusíček. Za krásného slunečného dne rozzáří celou zahradu. Ale v dešti se stáhne a zamračí. Je tedy vhodná pro lidi, kteří jsou veselý a plní optimismu, když je slunečný den. Sotva se počasí pokazí stávají se z nich mrzouti a protivové. Svoji špatnou náladu a výbuchy hněvu, když se jim nedaří, si vylévají na svém okolí. Promítne se to obvykle v zažívacím ústrojí. Pokud není zcela v pořádku přichází bolest žaludku a střev. Měsíček tiší bolesti a hojí vředové onem. Když trháte květy určitě si všimnete lepivé tekutiny, která vám úplně zalepí prsty. Z této analogie je zřejmé, že tato bylinka se na danou chorou doslova přilepí, dokud ji neodstraní. 
Měsíček má významné léčivé účinky v oblasti nádorových onemocnění. Zejména v gynekologii. Působí dobře u osob, které jsou úzkostlivé a předrážděné. Tlumí přecitlivělost nervové soustavy. To lze využít v menopauze při silných klimakterických obtížích. Reguluje menstruaci, léčí bílý výtok a má protizánětlivé účinky. Dále podporuje činnost žlučníku a jater. 
Hojí různé kožní nemoci, bércové vředy, špatně se hojící rány i plísňová onem.
Mésíček pomáhá najít sebejistotu lidem váhavým a bojácným. Působí na solar plexus, přináší sílu a odvahu.
 
Polarita: mužská
 
Signatura: Slunce
 
Prvek: oheň