Ženské cykly

22.01.2016 11:30

Cykly ovlivňují celý život. V přírodě pozorujeme neustálý koloběh ročních odobí. Vznik, růst, zrání a zánik. Koloběh slunce, jeho východ přes zenit k západu.Fáze měsíce a jeho dorůstání a úbytek. V ženském těle cyklicky každý měsíc přichází menstruace. Již v dávných kulturách vypozorovali, jak různé fáze menstruace ovlivňují samotnou ženu. U některých národů byla používána tzv. červená chýše.  Tam se odebraly ženy v době menstruace, aby zde trávily čas v klidu a introspekci ve vlastním nitru. Sdílely své příběhy a tím se obohacovaly navzájem. A samozřejmě to mělo vliv i na celé společenství. Menstruační krev se používala k rituálům. Lidé věřili, že má mocnou sílu. K uctění první menstruace u dívky prováděli oslavy a dávali dárky. Bohužel, jak se ztrácela původní moudrost, byly tyto přirozené části života ženy zatlačeny do negativity a tabuizovány. Některá náboženství pohlížela na ženu během menstruace jako na nečistou, špinavou. Každá kultura se s tím vyrovnávala po svém. Vrcholem se pak stává dnešní "moderní civilizace". Většinou bereme ženský menstruační cyklus jako nutné zlo. Pokud možno neslevíme ze svých pracovních povinností, proti bolesti máme přeci tabletku. Zapomněly jsme ctít naše potřeby. Nenasloucháme tělu a přehlížíme signály, které k nám vysílá. Přestaly jsme rozumět, procesu, který se v našem těle každý měsíc odehrává.

PANNA, DÍVKA

1. fáze menstruačního cyklu, DYNAMICKÁ

V jednom z vaječníků dozrává vajíčko. V děloze roste nová výstelka a tělo se připravuje na ovulaci. 
Předovulační období je velmi aktivní, dynamické. Mladá dívka, panna je připravena vrhnout se do víru života. Ke konfrontaci se svým okolím. Bezstarostně jde vstříc poznávání světa a užívá si ho.
Představuje jaro, energické, rozkvetlé, pučící novou životní silou,přicházející po zimním odpočinku.
Je to období plné optimismu, nadšení pro nové plány a úkoly, nové nápady. Žena je velmi aktivní, plná energie, obvykle ji stačí méně času k odpočinku. Je sebejistá, zábavná, touží po společnosti. 
Tomu odpovídají i sexuální potřeby. Žena vyhledává hravost, experimentuje, je více aktivní. Nevadí jí ani krátké milování bez předehry. 
Pokud nedá průchod aktivitě a energii může se cítit frustrovaná.
 
 

MATKA

2. fáze menstruačního cyklu, EXPRESIVNÍ

Vajíčko dozrává a připravuje se na oplodnění. 
Ovulační fáze je naplněna péčí o druhé, emoční stabilitou, trpělivostí.  Symbolizuje období léta. Radostné období, kdy se tělo připravuje na oplodnění, početí nového života.
Vlivem hormonů je sexuální touha nejsilnější. Příroda si tak zajišťuje možnost pokračování života. Žena je velmi citlivá, milá a krásná. Ráda pečuje o partnera a děti. Je komunikativní a společenská. 
S partnerem chce prožívat spíše milování a sdílení. Touží po upevnění vztahu.
Stává se matkou. Ať už skutečně nebo jen pomyslně. Dochází k uvolnění tvořivých energií skrze nové vize a plány.
 
 

KOUZELNICE, ČARODĚJKA 

3. fáze menstruačního cyklu, KREATIVNÍ

Vajíčko putuje do dělohy. Nedojde-li k oplodnění uvolňuje se spolu s děložní sliznicí ven z těla.
Postovulační, premenstruační fáze symbolizuje podzim. Se svou barevností, hravostí a mnoha možnostmi. Žena je zaměřena spíše do sebe. Touží projevit svoji zadržovanou kreativitu. Potřebuje se aktivně vypořádat s negacemi, které vyplouvají na povrch z předešlého období. Energie klesá, více odpočívá a zabývá se svým vnitřním světem. Intuice se prohlubuje a cítí větší spojení s přírodou a cykly.
Je více pudově zaměřena, v sexu je vášnivá a svůdná, orientovaná spíše na své potěšení. 
Pokud nedá průchod své kreativitě, nevypořádá se s negacemi, které vyplouvají na povrch. Může být přecitlivělá, zlostná a frustrovaná. Odtud pramení ono napětí v těle i emocích - premenstruační syndrom.
 
 

STAŘENA, VĚDMA

4. fáze menstruačního cyklu, REFLEXIVNÍ

Tělo se zbavuje nepotřebného skrze menstruační krvácení. Pročišťuje se a připravuje se na další cyklus.
Je to období zimy, klidu, odpočinku. Zvnitřnění se a zhodnocení minulého. Přichází větší vhled a moudrost jak naložit s prožitými zkušenostmi a včlenit je do své bytosti nebo nechat nepotřebné odejít. 
Tato fáze je charakteristická úbytkem energie. Žena si může dopřát více odpočinku a možnost regenerace před dalším cyklem. Čistí se nejen fyzické tělo, ale i mentální a emocionální. Vše, co už neslouží k prospěchu, odchází. Je třeba to nechat jít, aby byly zachovány síly pro další období. 
Sex je možný, pokud si to žena dovolí. Je si vědoma toho, že síla spojení v této fázi je velmi magická.
 
 

Zkuste se ponořit do svých cyklů. Prozkoumejte své pocity a emoce. Nalaďte se na tělo a vnitřní vnímání. Uctěte proces, který se ve vás odehrává. Pochopte jak skrze něj můžete obohatit sama sebe a spojit se se svou ženskou silou. Buďte hrdá, že jste ženou a vnímejte sílu, která skrze vás obohacuje celý vesmír.